פילאטיס מכשירים

פילאטיס היא שיטה לאימון גופני שנועדה לשפר את היציבה ואת התפקוד היומיומי של הגוף, על ידי סדרות תרגילים המפעילים מגוון שרירים, בדגש על חיזוק השרירים המייצבים

פילאטיס – מקפיצי המזרון לתרגול הפצועים

ממציא השיטה היה ג'וזף פילאטיס, שהאמין כי כל בעיות הבריאות נובעות מיציבה לא נכונה וטכניקת נשימה לא יעילה.

כבר בגיל צעיר לימד את עצמו אנטומיה, ועסק בענפי ספורט שונים. במהלך מלחמת העולם הראשונה החל לטפל ולאמן חולים ופצועי מלחמה. לצורך האימון פירק מזרנים וחיבר את קפיצי המזרון לעמודי המיטות, ובכך הפך את מיטות בית החולים למכשירי התעמלות.

העקרונות שהניח אז – משמשים את הפילאטיס עד עצם היום הזה.

שילוב של אימון דינמי עם מודעות גוף-נפש

השיטה משלבת בין אימון דינמי המבוסס על כוח, לבין מודעות לקשר ההרמוני שבין גוף ונפש.

סדר התרגילים נועד להפעיל את המחשבה, את המוח ואת הקואורדינאציה בו זמנית עם השרירים, לאימון משולב הכולל מודעות, גוף ונפש. וזה השוני הגדול בין ענפי הספורט האחרים לבין הפילאטיס, הרואה בגוף ובנפש מקשה אחת.

אותם מכשירים שפותחו על ידי פילאטיס לטובת פצועי מלחמת העולם ה- 1, ממשיכים לשרת את המתאמנים בשיטה בכל העולם. המכשירים השונים מאפשרים צורות תרגול מגוונות, ברמות שונות, מתוך שאיפה לדיוק, ריכוז ומודעות, ועבודה על כל הגוף.

יש ארבעה סוגים עיקריים של מכשירי פילאטיס

רפורמר

הרפורמר נראה כמו מיטה עם משטח הנע על גבי מסילה, וניתן לחיבור לקפיצים בדרגות התנגדות שונות. הרפורמר מהווה מכשיר מרכזי בסטודיו לפילאטיס, והוא מאפשר לבצע מספר גדול של תרגילים ברמות קושי משתנות, מהקל אל הקשה. מתאים למתחילים ולמתקדמים כאחד ומאפשר עבודה על כל הגוף.

performer

כיסא משולב (Combo Chair)

הכיסא המשולב מורכב מכיסא, ידיות ופדלים, שמתחברים לקפיצים בדרגות התנגדות שונות. הכיסא מאפשר מספר רב של תרגילים לגב, לבטן, לרגליים ולידיים, וניתן להגיע באמצעותו לרמת קושי גבוהה. מתאים גם למתחילים.

chair

קדילאק (Cadilac)

מיטה ייחודית, רב תכליתית, עם אפשרויות תרגול רבות במיוחד. לעומת הרפורמר, הקדילאק יציב ומקנה יתרון לאנשים הסובלים מחוסר יציבות, כגון: מבוגרים, או מתאמנים לאחר פציעות.

מאפשר תרגילי תלייה – לחיזוק ופיתוח פלג הגוף העליון והגפיים העליונות, וכן לחיזוק הגב התחתון והגפיים התחתונות, בשילוב תרגילים אקרובטיים, המספקים הנאה וכיף גדול.

מתאימה למתחילים ולמתקדמים.

cadillac

חצי קדילאק (Wall Unit)

מתקן ה"חצי קדילאק" מורכב ממסגרת המחוברת למיטת הרפורמר, ומאפשרת מגוון רחב של תרגילים בדומה לתרגילים שמבוצעים ב- Cadilac. המכשיר יעיל לשיפור התנועתיות בגב, לחיזוק הגב העליון והתחתון, לחיזוק שרירי הבטן, הכתפיים והרגליים, ולמעשה, לחיזוק כל מערכות הגוף.